بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

بخش دوم/ مصاحبه با استاد علی شمس

 بخش دوم از مصاحبه استاد علی شمس

استاد برویم سراغ مشکلات مردم که با ما در میان گذاشته اند. مردم دوست دارند برنامه ها و راهکارهای شما را برای این مشکلات بدانند در بحث کشاورزی و ضعف و قوت هایش چه برنامه ای دارید؟

من اگر بخواهم نقش یک نماینده را در بحث کشاورزی تبیین کنم یکی از آنها قانون گذاری است، قوانینی را که مربوط به بخش کشاورزی است باید به طور تخصصی دنبال شود، تا کشاورزان در آرامش باشند. نکته دوم این است که یک نماینده بتواند از ظرفیت های ملی برای حمایت حداکثری از کشاورزان استفاده کند نکته سوم با توجه به دغدغه های گسترده ی کشاورزان مشخص می شود، اگر باران بی موقع بیاید، اگر تگرگ بیاید، برف بیاید، باد تند بیاید، قلب کشاورز ما به تپش میافتد، چون نمی داند که فردا چه اتفاقی میافتد. چند سال قبل در عباس آباد، تنکابن و رامسر برف ستگینی آمد و مردم نا میلیاردها تومان خسارت دیدند! و صدای طبل مشکلات این ها تا چالوس هم نرفت! از هیچ تریبونی برای انتقال مشکلات آنها استفاده نشد! می گوییم اگر این مشکل در استان و شهرهای دیگر هم رخ می داد باز هم همین طور بود؟ مردم آن سال دچار مشکلات عدیده ای شدند و خیلی ها ورشکست شدند که اثراتش تا همین امروز مشهود است، بخشی هم در ارتباط با بحث بازار جهانی است. امروز کیوی ما در عرصه ی جهانی یک برند می تواند باشد. در بحث کشاورزی باید صنایع تبدیلی را توجه کرد، سیستم های نگه دارنده، سردخانه های مناسب، بسته بندی های مناسب در عرصه ی جهانی باید طراحی و دنبال نمود. ما میوه های خوبی را تولید می کنیم اما چون بازار یاب جهانی نداریم بازارمان تا مرز عراق و ترکیه است اگر خوب حمایت بکنیم و شبکه صادراتی را خوب طارحی بکنیم این حمایت می تواند تا عرصه ی جهانی هم مطرح شود.

بحث دیگر تقش آفرینی خود کشاورزها در تعاونی های کوچک است، مکانیزه کردن کشاورزی یک ضرورت است. ما یاید تمهیداتی را در مسیر کشاورزی دنبال کنیم تا به سود حداکثری برسیم. الان این اتفاق نمی افتد چون هنوز داریم به شیوه های سنتی عمل می کنیم

یکی از مهمترین برنامه های من حل مشکلات روز کشاورزی است و به مردم خوبم قول می دهم که به آن عمل کنم.

برنامه شما در مورد صنعت و تعطیلی کارخانه ها و بیکاری جوانان که در ارتباط با این تعطیلی هاست چیست؟

در مورد توسعه صنایع کوچک محلی ومنطقه ای برنامه تان چیست؟

در سنوات گذشته بدون انجام آمایش سرزمینی و مطالعات زیر ساختی برخی از مدیران استان به ما می گفتند شما قطب کشاورزی هستید. من یک پژوهشگرم و به ابعاد مختلف یک موضوع توجه می کنم. باید میزان کمیت و کیفیت محصول را بررسی کنیم و ببینیم آیا واقعا این طور است؟ اولا اگر قطب کشاورزی بودیم باید سطح اراضی زیر کشت ما افزایش پیدا می کرد که نکرد.دوم باید سطح تولید ما افزایش پیدا می کرد که نکرد و سوم باید در عرصه جهانی نقش ویژه ای را ایفا می کردیم که اتفاق نیافتاد. و در آخر باید حمایت های ویژه ای از بحث کشاورزی انجام می شد. که نشد. پس من به عنوان یک پژوهشگر نتیجه می گیرم که ما قطب کشاورزی نیستیم. حال به سوال شما می رسیم امروز در هر خانه ما یک تا سه تحصیلکرده داریم که همه متخصص هستند و نگاه شان به در است که کسی کاری برایشان پیدا کرده باشد. من از اینکه پدر ها و مادر ها تلاش می کنند فرزندانشان را در کاری مشغول کنند دلم می گیرد چرا؟ چون در شهر ما نه کارخانه و نه شرکت فعالی وجود دارد که تحصیلکرده ها و متخصص های ما بتوانند آن جا کار کنند. شاید در مناطق دیگر این طور نباشد اما در منطقه ما ( رامسر، تنکابن، عباس آباد) این طور است. من بعضی اوقات به بعضی مسئولین گفته ام که در شهر من شهر رامسر، شهرک صنعتی نیست باور نمی کنند. تنکابن یک ناحیه صنعتی دارد که آن هم خیلی ضعیف است در حد چند واحد دارند کار می کنند. وضعیت سلمانشهر هم بدتر از تنکابن است. یکی از نکاتی که بسیار قابل توجه است جذب سرمایه گذار و چگونگی اجرای طرح های صنعتی است.

 

 مصاحبه استاد علی شمس ادامه خواهد داشت....

 

 عبارات کلیدی این محتوا عبارتند از: حاج علی شمس، علی شمس، تنکابن، رامسر، عباس آباد

بخش تگ های مرتبط

بالا